Rozhovor pre časopis MIAU

To, že muži a ženy robia veľa veci odlišne, je všeobecne známe. Vo všeobecnosti majú vraj muži internet radi kvôli zážitku a skúsenosti, ktorý ponúka a ženy si zasa vychutnávajú medziľudské prepojenie, ktoré sprostredkuje aj na tisíce kilometrov. Tak uvidíme, či to platí aj tu a teraz…

Tu je niekoľko najbežnejších aktivít alebo dôvodov, prečo sa ľudia pripájajú na internet (chcela by som ale podotknúť, že Vaše odpovede by sa mali týkať hlavne Vášho pohybu vo virtuálnom prietore mimo Vašu prácu, teda skôr vo voľnom čase…)

A veľmi Vás prosím o konkrétne príklady, skúsenosti, historky, adresy, skupiny, zážitky… , lebo len to má šťavu, farbu, jasný tvar a formu… Všetky Vaše odpovede prosím formulovať smerom cez JA, nie HOVORÍ SA, ROBÍ SA, BÝVA ZVYKOM a podobne J.

Veľmi pekne Vám ďakujeme a tešíme sa na odpovede !

1. Vyhľadávanie informácií

Pre mňa je internet virtuálna encyklopédia a hľadám tam odpovede takmer na všetko. :-) Od vysvetlenia pojmov, cez preklady anlgických slov, informačné články o niečom, čo ma práve zaujíma. Mám neobmedzený internet v telefóne a kedykoľvek potrebujem niečo zistiť, zapnem si prehliadač a naťukám to. Kontakty, adresy, informácie o ľuďoch, ktorých stretávam, miestach, ktoré navštívim, výsledky športových stretnutí.. Som pohodlná, ak hľadám informácie, ktoré pre mňa nie sú zásadné – napríklad pri štúdiu je to úplne inak – tak dôverujem tomu, čo na nete nájdem.  Teším sa, že žijem v dobe, kedy netreba utekať hneď do knižnice. :-) A hlavne— internet v telefóne mi zachraňuje život na cestách, využívam ho na načítanie trás a máp pre GPS navigáciu…Bez neho som, takpovediac, úplne stratená !

V tejto súvisloti by ma zaujímalo, na čo všetko sa pri vyhľadávaní informácii na webe sústredíte? (možno mi odpoviete, že na všetko : v tom prípade by ma ale zaujímalo na čo teda najčastejšie: je povedzme pravidlom, že v rámci „samoštúdia medicíny“ J študujete nejaké témy na internete pravidelne? (to je asi veľmi častá záležitosť, že vlastné zdravotné neduhy hneď porovnávame s tým, čo sa píše na nete) alebo si dovolenku vyberáte na internete podľa nejakého kľúča (a čítate potom odporúčania ľudí zo sveta trebárs na Trip Advisore…  Spoliehate sa na tieto info stopercentne? Dáte okrem oficiálnych info prednosť radšej commentom iných užívateľov? Viete, na čo sa poprípade v rámci netu nedá spoľahnúť? Našli ste odpovede (rady, inšpirácie) na svoje otázky na internete?

2. Študovať, čítať, učiť sa

V telefóne a tablete mám stiahnuté aplikácie internetových denníkov a kedykoľvek mám čas, prezriem si aktuálne správy a novinky. Sledujem Šport.sk, Pravda.sk, SME, topky, Čas.sk a plusku, takisto aplikáciu ISSF – Medzinárodnej streleckej federácie, ktorá takisto pravidelne informuje o tom, čo sa deje vo „svete streľby“.  Najradšej čítam správy pri raňajkách, takto som hneď ráno v obraze, čo sa deje. O olympijskom hnutí som pravidelne informovaná na portáli Around The Rings a prostredníctvom Olympijských aktualít, ktoré pravidelne zostavuje a rozposiela Slovenský olympijský výbor. A keďže som stále študentkou na Fakulte politických vied a medzinár. vzťahov (PhD. – 4.ročník), tak internet slúži aj na vyhľadávanie základných informácií o športovej diplomacii, ktorú mám ako predmet dizertačnej práci. Ale v tomto prípade žiadny virtuálny priestor nenahradí knihy, čo som si naobjednávala na anglických a amerických portáloch – samozrejme cez internet.:-)   

Prešli ste niečím takým? Nejakým internetovým kurzom alebo niečím podobným? Ste skôr typ, ktorí si rád prečíta noviny či časopisy tak, že nimi listuje a má ich fyzicky v ruke, alebo máte nejaký (napríklad ranný) rituál, kedy čítate „svoje tituly“ pravidelne na nete? Naše aj zahraničné… Máte trebárs vstup na ich stránky predplatený? Ak áno, ktoré to sú, ktoré stránky pravidelne navštevujete, aby ste boli v obraze? (A nemusia to byť len denníky alebo odborné tituly, ale k vášmu dennému rituálu môže patriť aj to, že si ráno pozriete, aká je ponuka nejakých vašich obľúbených zľavových portálov a pod…Máte svojich obľúbených blogerov, ktorých sledujete (od varenia cez literatúru…), prípadne sama blogujete…?

3. Zábava na nete

Pre mňa zábava začína kliknutím na ikonku Facebooku. Sem – tam skontrolujem, čo sa deje medzi mojimi kamarátmi. Pred olympiádou som mala facebookový pôst, kvôli sústredeniu, tak si to teraz nahrádzam.:-) Takisto trávim veľa času na You Tube, pozriem si rada akýkoľvek klip k novým pesničkám, ktoré sa mi páčia, a hneď ich stiahnem cez iTunes. Vyriešila som tak problém, čo s množiacimi sa CDčkami. Takisto teraz fičím na portáli seriálycz.cz, kde pozerám šiestu sériu Gossip Girl, to v rámci oddychu a večerného resetu…

Hry, karty, krížovky, piškvorky, staviate mesto, farmu, zalievate svoju záhradu…. (môže to byť aj pohľad do minulosti, aktivity, ktoré ste preferovali, keď ste sa vo virtuálnom priestore trebárs len začínali pohybovať…). You Tube, obľúbené pesničky na internete (trebárs ich počúvate a pritom pracujete), Filmy – zvyknete si pozerať filmy na počítači, trebárs v teple svojej periny večer doma, poprípade máte taký zvyk, že svoje obľúbené večerné televízne programy „dopozeráte“ v počítači niekedy inokedy a podobne? Juj a ešte fotografie a  internetové virtuálne fotoalbumy – prevažujú u vás nad tými klasickými?

4. Kontakty s priateľmi

Myslím si, že žiadna sociálna sieť alebo mail nenahradia priamy kontakt s človekom, ale veľmi dobre ho vedia doplniť. Moje priateľstvá sú vždy mimo facebooku a ten najlepší čas je strávený spoločne, nie cez chat. Ale uznávam, že facebook je skvelý prostriedok, ako zohnať kontakt, niekoho osloviť alebo sa dozvedieť viac o známych (nie priateľoch) – čo robia, čo majú radi, ako sa im darí… Napríklad Komunikujem tak s ľuďmi, ktorí sú v zahraničí, s ktorými sa stretávam len raz za čas.. Cez svoj profil komunikujem len s ľuďmi, ktorými sa poznám, ostatných si nepridávam. Na komunikáciu s ľuďmi, ktorým som sympatická ako športovkyňa, mám oficiálny profil a snažím sa prinášať nejaké zaujímavé informácie o mojom športe, tréningoch a príprave, prostredníctvom neho. Áno, starám sa o neho sama…:-)

Veľká téma – udržiavate ich cez mail, skype, facebook? Čomu dávate prednosť a prečo? Máte priateľov, s ktorými sa kontaktujete takmer iba takto virtuálne? Pestujete takéto vzťahy na diaľku zámerne J alebo iba kvôli nedostatku času? Radšej si s priateľkami mailujete ako telefonujete? Poprípade máte nejaký takýto virtuálny vzťah, ktorý je niečím špeciálny?  Spoznali ste nejakých zaujímavých ľudí cez internet? Ak ste na facebooku – ako to máte zorganizované – chránite si nejako svoje súkromie? Koho kam až pustíte? Máte nejakú výnimočnú príhodu so sociálnymi sieťami – v pozitívnom i negatívnom slova zmysle (ako keď ste niekoho našli na FB, alebo niekto našiel vás a v negatívnom – do niečoho ste sa zaplietli, niekto vám vynadal, odklikli ste nesprávny mail na nesprávnu adresu, niečo nemilé ste sa dozvedeli (samozrejme, je na vás, koľko z toho prezradíte našim čitateľom J)

5. Zdieľať svoje záujmy   

Som fanúšikom veľa vecí a „nebojím sa ich odkliknúť“ na sociálnej sieti.. Ale do žiadnych organizovaných skupín sa nezapájam. Záujmy skôr zdieľam s ľuďmi, ktorí kliknú na môj oficiálny profil a chcú vedieť, ako sa mi darí..:-) Postujem fotky, videá, komentáre k udalostiam a samozrejme, aktuálne výsledky. Iné skúsenosti nemám, petície cez facebook mi prídu neefektívne, radšej sa angažujem ináč.

Ste v nejakých skupinách, kruhoch, podieľate sa na nejakých aktivitách, ktoré sa organizujú cez gmail alebo facebook alebo ich aj sama organizujete, podpisujete petície, diskutujete, vysvetľujete, zachraňujete… ? J (Tu by som bola rada, keby ste mohli uviesť nejaké momentálne konkrétne príklady, čo sa v tejto súvislosti deje teraz, ak o niečom viete a ste účastná….) Ako vám pripadajú všetky tieto aktivity? Niektoré môžu byť asi aj poriadne smiešne, absurdné, prospešné, milé, poučné, nebezpečné….Ako napríklad…(uveďte, prosím, ak máte príklad a skúsenosť)    

6. Nakupovanie cez internet

Ruka na srdce – nakupujem veľkou väčšinou cez internet. Od momentu, kedy otec dával dokopy starší mercedes a prerábal ho na ideálne poľovnícke auto – ja som ho totiž poskladala z dielov, ktoré sme objednávali cez nemecký e-bay  – nakupujem na nete veľa. Mám len dobré skúsenosti, musím si zaklopať, lebo väčšinou mi všetko prišlo včas a v stave, v akom som to objednávala. Ale nikdy si neobjednám vec, ktorá je výrazne lacnejšia, ako v kamennom obchode, už raz mi prišli domov fejky šperkov, ktoré som si na skúšku objednala.. Väčšinou objednávam veci, ktoré viem, že by som chcela, a je pre mňa pohodlnejšie nechať si ich doviezť. Alebo veci, ktoré u nás nedostať – osobitná kapitola sú knihy, ktoré si objednávam v zahraničí. Alebo technické vymoženosti, na ktoré u nás ešte len čakáme. Dúfam, že sa konečne zruší clo na nákupy z USA, to bude ešte len iný rozmer nakupovania..:-)

Ďalšia velikánska téma – čo všetko, za akých podmienok, kde a na akých adresách (vaše obľúbené, ak môžete prezradiť), ako na to idete, máte nejaké svoje zaužívané finesy, na čo sa spoliehate a ako ste ne/spokojná…Aké výhody má pre vás nakupovanie cez internet oproti klasickému nákupu?  

 

 

Comments are closed.